پورتال اداره کل استان قزوین
کدمطلب: LMLztTgr      تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۷ ۱۲:۳۲:۱۰      تعداد بازديد اين صفحه:  ۳۱۰۶

جوابیه آموزش و پرورش استان درباره انتشار گزارش " تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مدارس"

خبرگزاری صبح قزوین

توسط اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین صورت گرفت؛

جوابیه آموزش و پرورش استان درباره انتشار گزارش " تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مدارس"

اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین جوابیه‌ای درباره انتشار گزارش " تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مدارس" در سایت تحلیل خبری صبح قزوین منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، پیرو انتشار گزارش "تنبیه بدنی دانش آموزان در مدارس" در پایگاه تحلیلی- خبری صبح قزوین با عنوان " خاطره تلخ دانش آموزی که در قزوین نقص عضو شد" در تاریخ 21/10/94 رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین به ارسال جوابیه‌ای به سایت صبح قزوین پاسخگوی این مطالبه شده است.

در این جوابیه آمده است:

معمولا تنبیه بدنی دانش آموزان یک امر قبیح و بسیار ناپسند محسوب می‌شود و براساس آیین نامه اجرایی مدارس براساس فصل ششم از مقررات انضباطی دانش آموزان که از سوی شورای عالی آموزش و پرورش در سال 1379 تنظیم و به عنوان اسناد آموزشگاه در اختیار مدیران محترم به صورت مفصل و گسترده قرار گرفته است و بر اساس بند 3 مواد 74،75و76 این آیین نامه و تبصره‌های ذیل آن موارد قانونی را بیان نموده است از جمله اینکه:

  1. تنبیه انضباطی باید روشنگرانه و آگاه کننده باشد، شرایط جسمی و روانی و سنی خانواده‌ای و اجتماعی دانش آموزان و بسیاری دیگر از موارد یادآوری کرده است.

در ماده 76 این آیین نامه روش‌های تنبیه را تذکر داده است از قبیل تذکر و اخطار کتبی به طور خصوصی تذکر و اخطار شفاهی در حضور اولیاء، تغییر کلاس و اخطار کتبی و اطلاع به دانش آموزان، اخراج موقت با اطلاع قبلی ولی دانش آموز حداکثر به مدت سه روز و انتقال به مدرسه دیگر و همچنین در ماده 77 آیین نامه قید گردیده هرگونه تنبیه از قبیل اهانت، تبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است و در اعمال تنبیه‌ها نباید بین دانش آموزان تبعیض و استثنایی قائل شد.

در ادامه این جوابیه آمده است: لذا درج نکات زیر جهت تنویر افکار عمومی را لازم می‌دانیم:

  1. این تیتر خاطره تلخ دانش آموزی که در قزوین نقص عضو شد مربوط به 4 سال گذشته است و استفاده از چنین تیتری در ارائه یک خبر که نگرانی اولیاء دانش آموزان و به هدر رفتن زحمات معلمین را در پیش دارد اصولا صحیح و زیبنده نیست.
  2. اصولا آموزش وپرورش استان و به ویژه اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات این اداره کل در صورت مشاهده و یا گزارش هرگونه تنبیه توسط هرشخص در مدارس و براساس قوانین مربوطه را مورد پیگیری قرار می‌دهد و با شخص متخلف برخورد قانونی به عمل می‌آید.
  3. نگارنده مشکلات عدیده معلمین را مزید بر علت تنبیه بدنی یادآوری نموده که بایستی متذکر شویم درست است معلمان عزیز و زحمت کش با مشکلات اقتصادی روبرو هستند ولی تعهدات اخلاقی این معلمان زحمتکش اجازه نمی‌دهد که مشکلات اقتصادی و مالی خود را دخیل در آموزش و پرورش دانش آموزان نمابند؛ بلکه آنها از کرامت انسانی بالایی برخوردارند و چه بسا انسان‌های بزرگ تربیت یافته ی همین معلمان عزیز می‌باشد.

این جوابیه همچنین تاکید می‌کند:

  1. نگارنده ظاهرا فقط تنبیه را در شیلنگ آب، ضربه، لگد به شکم ضربات دست وپا، تسبیح دانه درشت خط کش فلزی اشاره کرده است که تمامی این موارد از نظر روابط عمومی و آیین نامه انضباطی مدارس مذموم و مورد نکوهش است و بیشتر مدارس تنبیه دانش آموزان را بر اساس ماده 76 قانون آیین نامه اجرایی مدارس اعمال می‌کنند که مصادیق آنرا قبلا اعلام گردید.
  2. در جایی دیگر درج نموده معلمانی که به تنبیه دانش آموزان اعتقاد دارند خود نیازمند گذراندن دوره‌های اصلاح و تربیت هستند و باید از خدمت منفصل گردند؛ به استحضار می‌رساند تمامی افراد صاحب نام و بزرگ این مملکت را همین معلمانی که متاسفانه نگارنده متهم کرده و نیازمند اصلاح تربیت خوانده است تربیت شده‌اند و شاید همین وکیل پایه یک دادگستری هم زیردست معلم ما تربیت شده که الان اینگونه به خود اجازه می‌دهد که معلمان عزیز را زیر سوال ببرد.

لذا این حق برای معلمان قائل هستیم که از خود دفاع کنند و بنده به عنوان مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش از حقوق معلمان دفاع نموده و این طرز تفکر وکیل محترم که خود تربیت یافته همین قشر زحمت کش است را جایز نمی‌دانم.

به هر حال به استحضار اولیای گرامی ومخاطبین عزیز می‌رساند که براساس ماده 77 آیین نامه اجرایی هرگونه تنبیه از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و... را ممنوع اعلام نموده و قطعا آموزش و پرورش به شدت با تمام خاطیان برخورد قانونی و مطابق ضوابط را دارد خواهد کرد."

نکته:

لازم به یادآوری است که در گزارش "تنبیه بدنی در مدارس" سایت تحلیلی- خبری صبح قزوین هیچ اهانتی به قشر زحمتکش معملمان نشده بود و همه ما معترف به زحمات بی دریغ معلمان عزیز در تربیت و آموزش دانش آموزان استان هستیم.

در این گزارش عنوان شده بود تعداد معدودی از معلمان نه همه معلمان و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد که در این جوابیه عنوان نشده بود.

از سوی دیگر رسالت یک رسانه منتشر کردن مواردی است که شاید از نگاه تیزبین مسئولین سازمان‌ها به دور بماند و در این راستا ما خود را همراه نهادهای مختلف در خدمت به مردم می‌دانیم نه در مقابل آنها.

آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه